Visi suprantame, kad tinkamas fizinis aktyvumas užtikrina geresnę fizinę ir psichologinę sveikatą, todėl verta tam skirti laiko. Deja, mamos yra ta visuomenės dalis, kuri ne visada randa laiko sau, nes paprastai prioritetus teikia įvairiems kasdieniams rūpesčiams, užgožiantiems asmeninius poreikius. Kalbant apie laiką sau, poilsį ir tinkamą fizinį aktyvumą, viena silpnesnių socialinių grupių yra daugiavaikės arba vienišos motinos.
Būtent šiai grupei Vilniaus mieste buvo organizuojamas nemokamas projektas „Sveika ir aktyvi mama“, kurį kuravo Geros savijautos centras „Sanus“. Projekto tikslas – skatinti Vilniaus miesto vienišų arba daugiavaikių mamų įsitraukimą į fizinio aktyvumo bei sveikos gyvensenos veiklas, ugdyti fizinio aktyvumo ir sveikatai palankios mitybos įgūdžius.
Kodėl reikalingas šis projektas ir kokias problemas jis išsprendžia?
Pasak organizatorių, pastebima, jog būtent vienišos ar daugiavaikės mamos, net ir norėdamos bei suprasdamos sveikos bei aktyvios gyvensenos naudą, dažnai negali sau leisti lankyti sportinių užsiėmimų dėl laiko, finansų ir kitokių išteklių stokos. Dauguma galvoja, kad fizinis aktyvumas atima daug laiko, kad moteriai visų pirma reikia pasirūpinti vaikais, namais ir pan. Toks požiūris dažnai atbaido vienišas ar daugiavaikes mamas nuo bandymų to imtis. Tačiau šioms moterims kaip tik labai aktualu būti fiziškai aktyvioms, nes statistiškai jos žymiai dažniau susiduria su įvairiomis sveikatos problemomis – nugaros skausmais, širdies ligomis, nuovargiu, depresija ir t. t. Per mažas fizinis aktyvumas siejamas su padidėjusia rizika susirgti širdies ir kraujagyslių bei onkologinėmis ligomis.
Daugumos šių ligų bei kitų sveikatos sutrikimų galima išvengti tiesiog įvedus į savo dienotvarkę pakankamai fizinio aktyvumo – ir tai tikrai nereiškia, kad nebeliks laiko vaikų ir namų priežiūrai. Be tinkamų specialistų konsultacijų ir pagalbos tai padaryti sudėtinga, todėl labai svarbu, kad mankštos ar kitos fizinės veiklos vyktų prižiūrint profesionalui, nes netinkamai atliekant pratimus galima ne tik sau padėti, bet ir pakenkti.
Kaip buvo vykdomas projektas?
Informacija apie nemokamą projektą buvo viešinama socialiniuose tinkluose, prie to prisidėjo ir Daugiavaikių šeimų asociacija MES ir Vilniaus arkivyskupijos Caritas. Atranka vyko interneto platformoje užpildžius trumpą klausimyną. Pagrindiniai kriterijai, kurie lėmė, ar kandidatė galės prisijungti, buvo tokie:
- vieniša arba daugiavaikė mama;
- fizinio aktyvumo trūkumas;
- sveikatai palankios mitybos ir fizinio aktyvumo įgūdžių bei įpročių trūkumas;
- galimybė dalyvauti projekte gyvai arba nuotoliniu būdu.
Projekto veiklos buvo vykdomos 2021 metų birželio-gruodžio mėnesiais. Kiekvienai dalyvei tiek jo pradžioje, tiek pabaigoje atlikta kūno masės analizė ir fizinės būklės vertinimas. Tai leido pamatyti pasiektus rezultatus.
Ar šis projektas pasiteisino?
Geros savijautos centre „Sanus“ dirba kvalifikuoti specialistai. Tai nėra pirmas ir nėra paskutinis nemokamas pasiūlymas visuomenei. 2022 metais startuos naujas projektas „Suaugusiųjų fizinio aktyvumo skatinimas pasitelkiant mobiliąją programėlę“. Tokie projektai reikalingi, nes jie skirti silpniausių visuomenės grandžių poreikių patenkinimui – taigi visos visuomenės bendros būklės gerinimui. Beje, būtent tokie žmonės itin nuoširdžiai įsitraukia į nemokamas veiklas, o tai nuoširdumu užkrečia ir trenerius.
Dalyvių, kurios įsitraukė į nemokamas veiklas, fizinė ir psichologinė būklė daugiau ar mažiau pagerėjo. Net ir projektui pasibaigus virtualių užsiėmimų įrašai bus ir toliau joms pasiekiami, kad moterys savarankiškai galėtų mankštintis bei gerinti savo sveikatą. Svarbu paminėti, jog tokios nuosekliai vykdomos fizinio aktyvumo veiklos reikalingos ne tik pačiai mamai. Jos padeda saugoti ir stiprinti visos šeimos sveikatą, ugdyti sveikos gyvensenos ir elgsenos įgūdžius. Ilgesnėje perspektyvoje mamų fizinis aktyvumas ir žinios apie tai bus perduodamos kitiems šeimos nariams – taip ugdomas jų supratimas apie fizinio aktyvumo svarbą ir naudą.
Tiek pačioms dalyvėms, tiek projekto vadovei itin patiko, kad mankštose galima buvo dalyvauti su mažais vaikais. Juk mažieji visada linkę mėgdžioti tai, ką daro suaugę ir taip mokosi. Ar ne taip viskas ir turi vykti? Dalyvės itin įvertino nuoširdžias trenerių pastangas viską pateikti kuo paprasčiau bei aiškiau, taip pat išmoktų pratimų įvairovė, iš kurių kiekviena galėjo sau atsirinkti tinkamus pagal sudėtingumą bei savo fizinį pasirengimą.
„Sveika ir aktyvi mama“ projektas kofinansuojamas Vilniaus miesto savivaldybės lėšomis.
Pranešimą paskelbė: Jurgita Barišauskienė, Jurgita Barišauskienė