Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje jaučiamas lyderių, galinčių priimti šių dienų verslo iššūkius, trūkumas. Viena iš veiklų, padedančių ugdyti lyderiams reikalingus bruožus, yra sportas. Apie sporto ir verslo panašumus bei tai, kodėl norint ateityje turėti stiprius vadovus jau dabar reikėtų investuoti į vaikų sporto rėmimą, kalbėta ir savaitgalį vykusioje LKL konferencijoje „Lyderystės ir pergalių derinys“.
Jaučiamas lyderių trūkumas
Deloitte „Pasaulinių žmogiškojo kapitalo tendencijų“ ataskaitoje tvirtinama, kad šiuo metu didžiausias organizacijų iššūkis yra „dabar pasirengusių veikti lyderių stygius“. „FranklinCovey Lietuva“ konsultantas Rytis Juozapavičius aiškina, kad tai lemia vyresnės kartos traukimasis į pensiją, spartūs demografiniai pokyčiai, sumenkusios investicijos į vadovavimo ir lyderystės kompetencijų ugdymą dėl pasaulinės ekonomikos krizės ir tai, kad dėl greitai besikeičiančios aplinkos šiandienos lyderiams reikia kitokių įgūdžių rinkinio, nei reikėjo vakar.
Pasak R. Juozapavičiaus, dėl lyderių trūkumo organizacijoms sunku pritraukti ir išlaikyti talentus, sudėtinga diegti naujoves ir išlinkti konkurencingoms. „FranklinCovey“, norėdami išsiaiškinti, kokio elgesio verslo savininkai nori iš lyderių artimiausius 3, 5 ar 7 metus, pasamdė kompaniją „Re-Wired Group“ atlikti apklausą. Pasak apklaustų verslo savininkų, jiems reikia plačiai mąstančių ir greitai prisitaikančių, kuriančių ir įgyvendinančių strategiją pasitelkus kitus, koučinančių, tobulinančių veiklą ir talkinančių kaip mentoriai lyderių.
Sporte ir versle galioja tie patys principai
„Western Union“ skaitmeninės rizikos ir mokėjimų direktorius Vytis Ciemnolonskis LKL sporto ir vadybos konferencijoje „Lyderystės ir pergalių derinys“ pabrėžė, kad sporte ir versle veikia tie patys principai: „Tiek sporte, tiek versle rezultatų pasiekiama su žmonėmis, vadovas (treneris) suburia komandą ir „uždega“ ją bendram tikslui. Kiekvienas darbuotojas yra tarsi žaidėjas, komandoje atliekantis tam tikrą funkciją ir taip geriausiai atskleidžiantis savo individualias stiprybes bei padedantis artėti prie bendro tikslo.“
Jo nuomone, sporte ir versle šiuo metu ypač svarbu laiku ir greitai reaguoti į besikeičiančią situaciją.
„Pavyzdžiui, detali krepšinio varžybų statistika yra be galo svarbi analizuojant komandų bei žaidėjų stipriąsias ir silpnąsias puses, efektyvumą, netgi stilių. Tačiau varžybų metu treneris pasitelkia keletą pagrindinių rodiklių (pvz., rezultatą, laiką, pražangų skaičių), o situacijai pakoreguoti čia ir dabar naudoja minutės pertraukėles.
Versle taip pat itin aktyviai analizuojami rezultatai, pasitelkiami įvairūs rodikliai bei veiklos ataskaitos. Įsidiegus LEAN sistemą, savotišką minutės pertraukėlę atstoja rytinis aptarimas. Kiekvieną rytą mūsų kompanijoje vyksta susirinkimai, per kuriuos analizuojame, kaip mums sekasi judėti tikslo link, kokios kliūtys trukdo tai daryti, ir sutariame, kokių imsimės veiksmų“, – pasakojo V. Ciemnolonskis.
„Western Union“ atstovas pabrėžė, kad geram verslo lyderiui ar treneriui pirmiausia turi rūpėti organizacijos pagrindas – žmonės, tad jo nenustebino Šarūno Jasikevičiaus sprendimas praėjusių metų LKL pusfinalio serijos metu išleisti Augusto Limą aplankyti žmonos ir ką tik gimusios dukrelės.
„Rūpinimasis savo komandos nariais ir jų poreikių suvokimas – tikrojo lyderio bruožas. Š. Jasikevičiui žaidėjai visuomet yra pirmoje vietoje. Spaudoje nuolat cituojami trenerio pagyrimai komandai. Net ir po pralaimėjimo Eurolygos pusfinalyje jis dėkojo žaidėjams už kovingumą ir pasiektą rezultatą“, – teigė V. Ciemnolonskis.
Sportą remia neatsitiktinai
Moksliniais tyrimais įrodyta, jog sportas turi įtakos lyderio savybių ugdymui. Sportuojantys žmonės yra disciplinuotesni, geriau planuoja laiką, supranta komandinio darbo naudą, geba bendradarbiauti. Sportuojantys vaikai ir paaugliai pasižymi didesne saviverte.
Nuo 2016 metų įgyvendinamas bendras „Western Union Foundation Lithuania“ ir LKL projektas „Gyvenimas krepšinio ritmu“, skirtas dienos centrus lankantiems vaikams iš nepasiturinčių šeimų. Pagrindinis projekto tikslas – pasitelkiant krepšinį mokyti vaikus svarbiausių socialinių įgūdžių.
„Viena iš „Western Union“ paramos fondo Lietuvoje rėmimo krypčių pasirinktas vaikų sportas. Manau, kad be daugybės kitų vaikams sporto teikiamų naudų šia parama prisidedame ir prie ateities lyderių ugdymo“, – teigė V. Ciemnolonskis.
Projekto metu sunkiau besiverčiančių šeimų vaikams dovanoti sportiniai bateliai, vaikai ir paaugliai įvairiuose miestuose susitiko su profesionaliais krepšininkais ir treneriais, kartu treniravosi bei mokėsi krepšinio pagrindų.
„Western Union Lietuva“ darbuotojai taip pat aktyviai skatinami įsitraukti į sportines veiklas. Įmonė remia darbuotojų tinklinio, krepšinio, futbolo bei ėjimo komandas. V. Ciemnolonskis mano, kad komandinis sportas ne tik kuria bendrumo jausmą, bet ir moko siekti užsibrėžtų tikslų, greitai spręsti iškylančias problemas, o šie įgūdžiai darbe būtini.
Pranešimą paskelbė: Raminta Nagelytė, Agentūra 1323 (UAB Trylika-dvidešimt trys)