Kas yra miegas? Anksčiau buvo tikima, kad miego metu siela palieka kūną ir keliauja per pasaulį. Jei staiga pažadintume miegantį žmogų, jo siela gali nespėti sugrįžti į kūną, pasiklystų kažkur toli ir žmogus numirtų. Nors dabar pasaulyje dygsta miego laboratorijos, somnologijai (miego tyrimui) skirti trys moksliniai žurnalai, tačiau apie šį reiškinį žmonija žino ne ką daugiau nei prieš tūkstantį metų.||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Letargo miegas: Nuo neatmenamų laikų žmonės bijo užmigti letargo miegu, kad jų nepalaidotų gyvų. Medicinoje tokios diagnozės nėra, tačiau kiekvienas žino, ką tai reiškia. Tai būsena, kai žmogaus gyvybinės funkcijos yra sustojusios, bet smegenys veikia, lyg jis miegotų.
Įžymusis italų poetas Frančeskas Petrarka, gyvenęs XIV a., būdamas 40-ies sunkiai susirgo. Kartą jis neteko sąmonės, jį palaikė mirusiu ir ruošėsi palaidoti. Laimė, to meto įstatymai draudė mirusiuosius laidoti anksčiau, nei praeis para po mirties. Petrarka nubudo, kai jo karstas stovėjo ant duobės krašto. Po to jis pragyveno dar 30 metų.
Gerai žinoma, kad rusų rašytojas Nikolajus Gogolis bijojo būti palaidotas gyvas. Po mylimos moters mirties rašytojas susirgo ir jau neatsigavo. Jį palaidojo vienuolyno kapinėse. Kai 1931 m. bolševikai nusprendė kapines panaikinti ir ekshumavo N.Gogolio kūną, šis gulėjo ant šono, o karsto vidaus apmušalai buvo sudraskyti.
Letargo miego priežastys ir gydymas medicinai tebėra neišspręsta problema. Taip pat negalima nustatyti, kada žmogus atsibus. Letargo būsena gali tęstis nuo kelių valandų iki dešimčių metų. Miegančiojo organizme senėjimo procesas labai sulėtėjęs ir net 20 metų kūnas nesikeičia. Tačiau nubudus, jau po 2-3 metų biologinis amžius sugrįžta ir žmogus per trumpą laiką tampa seniu.
Paties ilgiausio letargo miego atvejis užregistruotas Gineso rekordų knygoje. 1954 m. Mogilovo kaimo gyventoja Nadežda Lebedina po ginčo su vyru užmigo ir atsibudo tik 1974 m. Gydytojai nustatė, kad ji visiškai sveika.
1976 m. vieno Serbijos miestelio lavoninėje sargą ištiko širdies smūgis, kai vienas numirėlis staiga atsisėdo ir paprašė užrūkyti.
Praėjusio šimtmečio septintojo dešimtmečio pabaigoje Anglijoje buvo sukurtas aparatas, sugebantis fiksuoti silpniausius širdies elektrinius impulsus. Per pirmąjį bandymą lavoninėje tarp mirusiųjų buvo aptikta dar gyva mergina.
Tariamos mirties baimė paskatino žmones išradinėti neįprastus prietaisus. Dar 1880 m. Hamburge buvo siūloma į karstą dėti „gelbėjimo įrangą“: veido srityje tvirtinamą vamzdelį, kad atsigavęs žmogus galėtų kvėpuoti. Prie rankų ir kojų buvo rišamos virvelės, sujungtos su varpeliu. Tereikėjo „numirėliui“ pasijudinti, kad signalą išgirstų kapinių sargas ir nedelsiant atkastų kapą. Mūsų laikais į karstus tam tikslui įdeda mobilųjį telefoną.
27 komentarai
Skaiva
Cia tai tikrai baisus dalykai,kai karste prabundi ir negali issigelbeti.Manau,kad ir Lietuvoje yra nutikes ne vienas toks atvejis.
Anonimas
kazka per telika rode, kaip vienas zmogus buvo vos ne palaidotas gyvas. bet jis buvo uzmiges tuo miegu, po to kai atsibudo, tai jis irgi buvo visiskai sveikas. Cia Lietuvoj.
F8
Gerb. Kachenka, seip tai, kad siela iseina is kuno yra manoma ir dabar, o ne tik praeityje, yra netgi specialios praktikos kaip ta atsiskirima padaryt samoningai ir suvokti viska kas dedasi aplinkui, taciau apie tai kaip ir apie daug kitu labai idomiu ir svarbiu dalyku nera afisuojama, nes tai turetu labai daug neigiamu pasekmiu…
O uzmigimas ilgam laikui yra pakankamai elementarus dalykas, jis puikiai suvokiamas is medicinines puses. Zinoma aiskios ne jo priezastys, o butent pati busena. Zmogaus kunas visada turi rezervines energijos, kurios aktyviai gyvenant uztenka labai trumpam laiko tarpui, taciau kai valdymo centras (smegenys) uzslopina visa kuna iki tokio lygio, kad jo funkcionavimas yra labai sudetingai pastebimas tai ir tos energijos kiekio uztenka simtus kartu ilgesniam laikui nei butu uzteke normaliai gyvenanciam zmogui.
Beja, o priezastis kodel taip atsitinka, kiek yra zinoma tai buna dideles (fizines ar psichines) traumos pasekme…
darius
mldc idomu paskaityt 😉 bet ka tu veiksi 2 metrai po zeme su mobiliu juk rysio visvien negaudys 😉 nu nebent dar spesi koki zaidima pazaist 😀 seip nejuokinga
Rytax
jei tele2 tai tikrai negaudys…esu su bite buve 2 metru tai gaude…ave nuo 3-5 tai jau nebegaudo
Anonimas
Padarys spacialu rysi pomirtiniaim gyventojui…
Kachenka
Gerb. F8, nereikia man aiskinti tokiu dalyku. as ir pats tai zinau. o straipsneli radau internete, mane jis sudomino tad patalpinau cia jo neredagaves. Dekuj uz gerus norus
Anonymous
nu tu cia is fantastikos biski jau :))
Kachenka
Rytax „bet ka tu veiksi 2 metrai po zeme su mobiliu juk rysio visvien negaudys”…. manau jei taip nutiktu jau geriau rasti mobilu nei nieko nerasti…
Anonimas
musu laikais pradek deti mobilius i karstus…..tei kiekviens mirusysis bus atkastas –>> vagys 😀
J.
Tai tikrai,kad tik padek tel karste,tai atkasti iskarto butu,nedel to,kad numirelis dar gyvas,bet del to,kad ilgapirsciu daug atsirastu,ir pardavinetu vogtus tel turguje….
F8
Kachenka > > > Malonu, kad yra zinanciu…
laisve gyvenimui
nu tai blin lietuviai gi..ko noret 🙂
Rytax
Kachenka bet tu logiskai sau priestarauji:ka tu veiksi su tuo mobiliu jei rysio negaudys bet tau vistiek butu gerai ji rast ….logikos!!!!!ir be to 2m po zeme gaudo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!buvau as 5 m po zeme taj negaude biski palipau ir visx tbvarkoj
mykia
Po zeme, karste oro nera [: apie tai nepagalwojot? 😛 jei jau ir paskambintu numirelis, tai uzdustu po keliu minuciu [:
Rytax
be to mobilekas taj gali issikraut
tomisz
as tai pavyzdziui bijociau det mobilu i graba.jei paskui pradetu skambinet ir panasiai.esu girdejes kaip zmones is numireliu pradeda gauti telegramas ir panasiai…as rimtai…
_northon
o jei lavonui kas paskambins:DDD
Siaip...
Geras! net nemaniau, kad siuo miegu uzmiegama netgi taip daznai :/ Fee…., net issigandau… Kaip rase F8, toki miega isprovokuoja psichologines traumos, tai matyt todel N. Gogolis uzmigo Letargo miegu, nes jo baime ji psichiskai traumavo… Ziauru..
kremas
Geriausiai kai kremuoja, nereikia jokiais letaqrgais miegoti, ir jokiu mobiliaku deti. 😐
anbu
ehhh jus zwerys…tema buwo letargo miegas o jus apie mobiliakus karstuose 😀 vnz letargo miegas neisaiskintas pilnai reiskinys…viskas
tik_as
esu girdejas kad yra tokiu atveju viduramziais kad uzmigo tuo miegu ir po savaites pastebedavo ir galvodavo kad mires bet vargsai neturejo pinigu tad deznai laidojo tik po mesesio o zmogus nemires tai ir nepuna ir palaiko Dievo pranasu o dar po menesio atsikelia ir ant lauzo sudegina
zosele
tikiu bet telefonas taj netiesa rysio tj nera
visko buna
tik_as>>pilnai pritariu, menkas malonumas tiems vargsams buvo…
ugne
cia irgi elektrenuose buvo taip , kad nutrenke mergina ir ji uzmigo letargo miegu . pradejo lyti kai ja palaidojo ir uzliejo kapus . reikejo ta mergina perlaidoti . o kai kiti atidare jos karsta rado ja apsivertusia ir sudraskyta karsta
gabija
Nu jo kai paskaiciau tuos faktus tai taip baisu pasidare ;D db net baisu miegot ;D
Sandrute ;D*
Zinauw seniai apie ta letargo miega ;D
Idomu paskaityt tokius mistinius dalykus, man dar patink apie SAVAIMINI ZMOGAUS UZSIDEGIMA ;D
Paskaitykit zmones, i google ivede ar kur, idomu 😀