TV filmai

33-ejų seneliu tapęs Ištvanas Kvik: „Romų taisyklės griežtos, bet šeima mums svarbiausia“

Dainininkas, romų kolektyvo „Sare Roma“ vadovas Ištvanas Kvik vedė būdamas 15-os, o seneliu tapo jau 33-ejų. Žmoną jam parinko tėvai, o jis – vyrą savo dukrai. Ir jokių prieštaravimų čia būti negali – tokios romų taisyklės. Apie jas, muziką ir norą pakeisti lietuvių požiūrį į romų tautą I. Kvik pokalbis su Inga Valinskiene jau šį antradienį 21.00 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją.
Ištvaną daugelis įpratę matyti scenoje – jis dalyvauja įvairiuose TV projektuose, koncertuoja su savo vadovaujamu ansambliu „Sare Roma“, dainuoja duetu su ne viena Lietuvos žvaigžde. Greta muzikavimo jis užsiima ir visuomenine veikla – yra romų bendruomenės pirmininkas.
„Apie mus, romus, visuomenė dažnai žino ne iš gerosios pusės. Mes turime „štampą“, kuris apsunkina kelią į galimybes prasimušti. Pavyzdžiui, yra gerų verslininkų, tačiau jiems trukdo tai, kad jie čigonai. O juk net Čarlis Čaplinas buvo kilęs iš romų“, – sakė I. Kvik.
Pasaulyje žinomų romų pavyzdžiai po truputį padeda pakeisti žmonių požiūrį į šią tautą, mano Ištvanas. Pasak jo, Lietuvoje šis procesas labai lėtas, nes, jo manymu, lietuviai nėra labai susimaišę su kitomis tautomis ir yra labai atsargūs. Tik daugiau pabendravę, pažinę, ima keisti nuomonę.
„Mano tikslas – supažindinti lietuvius su romais, mūsų kultūra, parodyti, kad turime daug talentingų žmonių. O savo tautiečiams kaip bendruomenės pirmininkas padedu susirasti darbą, išsinuomoti būstą“, – pasakojo dainininkas.
Romų tradicijos iš pirmo žvilgsnio gali net šokiruoti. Tuoktis čia įprasta labai anksti – paauglystėje. Pats Ištvanas vedė ir dukters susilaukė būdamas penkiolikos.
„Mano žmona – barono dukra. Tėvas vieną dieną atėjo ir pasakė, jei jos nepaimsim dabar, prarasim gerą galimybę. Taigi skubėjau vesti, tačiau dėl to visiškai nesigailiu. Man pasisekė“, – įsitikinęs I. Kvik.
Savo dukrą jis taip pat ištekino anksti. Dainininkas pasakojo, kad ji labai graži, norinčių jaunikių buvo daug ir jis tiesiog nebegalėjo jos išlaikyti. Tiesa, vyrą dukrai parinko šeima – prieštarauti tėvo sprendimui yra nepriimtina. Nepaisant griežtų taisyklių, romams šeima yra svarbiausia, tikina jis. 33-ejų Ištvanas jau sūpavo anūką. Tiesiogine šio žodžio prasme, nes pagal romų tradicijas pirmą anūką augina seneliai.
„Leidome dukrai mokytis, norėjome padėti. Kai vaikas paaugo ir jam buvo 8 mėnesiai, ji pasiėmė jį auginti pati. Mums su žmona buvo sunku atiduoti, nes labai prisirišome“, – pasakojo Ištvanas.

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą