• Technologijų naujienos

    SAP siekia padėti organizacijoms plačiau išnaudoti dirbtinio intelekto galimybes priimant svarbius verslo sprendimus

    Šiandien verslas įvairiose srityse vis dažniau pasitelkia generatyvinį dirbtinį intelektą. Tačiau ar dirbtinis intelektas (DI) bus geras pagalbininkas konkrečiai įmonei, priklauso nuo duomenų, iš kurių jis mokosi. Duomenys yra DI kuras, o jų kokybė lemia, kaip veiks DI variklis. Kuo daugiau ir išsamesnių duomenų prieinami DI, tuo detalesnę ir logiškesnę jų analizę jis gali pateikti. „Pagrindinė problema, su kuria šiuo metu susiduria daugelis verslų – tai padriki duomenys ir išskaidyta informacija, kurią sudėtinga sujungti į vientisą paveikslą ir daryti gilesnes įžvalgas, įvertinti, dėl kokių priežasčių mažėja efektyvumas arba, kas stabdo veiklos augimą. Net ir dirbtiniam intelektui verslo modelio subtilybės ir įtakos, kurias vienas kitam daro net ir atrodytų smulkūs verslo…

  • Technologijų naujienos

    Ar žinojote: darbuotojo „TikTok“, asmenukės ir darbas išmaniuoju – įmonei gali brangiai kainuoti

    Paskutiniais Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) duomenimis, Lietuvoje per mėnesį užfiksuojama virš 400 įvairaus dydžio kibernetinių išpuolių. Programišiai taikosi pasipelnyti ne tik iš pavienių asmenų, bet ir įvairių verslo įmonių – kaip jiems, patys to nežinodami, padeda darbuotojai? Edita Pulkauninkė, „Squalio Lietuva“ direktorė, sako, kad dėl didžiosios nusikaltėliams pavykstančių atakų dalies kalta būna žmogiškoji klaida. „Žmogus vis dar yra silpnoji grandis, todėl tiek viešo, tiek privataus sektoriaus įmonėms yra kritiškai svarbu rūpintis savo darbuotojų edukacija apie kibernetinį saugumą. Beje, tai daugeliui įmonių daryti bus privaloma jau nuo šio spalio, kai ES mastu įsigalios TIS2 direktyva“, – sako E. Pulkauninkė ir dalijasi dažniausiomis situacijomis, kai darbuotojai tampa kibernetinių išpuolių aukomis. 1.…

  • Technologijų naujienos

    „Bitė“ nutraukia 4G namų maršrutizatorių prekybą

    „Bitė Lietuva“ stabdo 4G namų maršrutizatorių prekybą. Vietoje jų naujieji 5G įrenginiai, kurie padės naudotis dar spartesniu ir stabilesniu internetu. Naudojantys 4G maršrutizatorius pokyčio nepajaus, pasak ekspertų, naujieji įrenginiai suteiks 10 kartų greitesnį internetą bei atvers galimybes naudotis naujomis paslaugomis. „Perėjimas nuo 4G prie 5G reiškia itin didelį žingsnį technologijų pasaulyje. 5G maršrutizatoriai lyginant su senesnės kartos įrenginiais, yra gerokai pranašesni greičio, delsos (vėlinimo), ryšio ir tinklo efektyvumo požiūriu. Naujos kartos įrenginiai atveria kelią naujoms paslaugoms bei programoms, kurios buvo neįmanomos su senaisiais 4G namų maršrutizatoriais“, – pranešime žiniasklaidai sako Eligijus Rakickas, „Bitė Lietuva“ produktų vadovas. 10 kartų didesnis greitis Didžiausias naujos kartos įrenginių privalumas, pasak E. Rakicko, yra greitis…

  • Technologijų naujienos

    Dainius Gaižauskas kreipėsi į VRK ir reikalauja stabdyti elektroninį parašų rinkimą

    Seimo narį, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko pavaduotoją Dainių Gaižauską pasiekė nerimą kelianti informacija apie galimas kibernetinio saugumo spragas Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) valdomame puslapyje https://rdm.rinkejopuslapis.lt/. Atsižvelgiant į tai, D. Gaižauskas raštu kreipėsi į VRK komisijos pirmininkę Liną Petronienę, prašydamas nedelsiant įvertinti situaciją ir išsiaiškinti ar rinkėjo puslapis nepatyrė botų atakos ir ar visi pasirašę asmenys gali būti identifikuoti kaip realūs asmenys, o ne kompiuterinė programa. Atlikus patikrinimą ir nustačius informacinių sistemų saugumo spragų, D. Gaižauskas reikalauja nedelsiant stabdyti kompiuterinį parašų rinkimą. „Susitikimo su programuotojų bendruomenės atstovais metu buvau patikintas, kad VRK vykdomame elektroniniame kandidatų į Prezidentus parašų rinkime galimai yra spragų, leidžiančių iškreipti rezultatus. Šios spragos buvo pastebėtos jau…

  • Technologijų naujienos

    Mūsų augintiniams tai nepatiks: MWC parodoje pristatyti net du šunys-robotai

    Dirbtiniam intelektui (DI) kasdien kėsinantis į mūsų darbo vietą, ją „prarasti“ iškilo grėsmė ir mūsų šuniui. Neseniai pasibaigusioje „Mobile World Congress“ (MWC) parodoje net dvi kompanijos pristatė augintinius robotus, kurie ne tik atlieka triukus, bet ir leidžiasi paglostomi. Anot „Telia“ ekspertų, ši įrenginių kategorija turi didelį potencialą, tačiau vadinti juos keturkojų pakaitalais dar kol kas yra pernelyg optimistiška. „Paskui mus lakstantys metaliniai keturkojai robotai ne vienam skamba kaip scena iš „Terminatoriaus“ filmo, bet „Xiaomi CyberDog 2“ ir „Tecno Dynamic 1“ šią „fantastiką“ atneša į šiandienos realybę. DI paremti šunys nesunkiai rieda riedlente, vykdo mūsų komandas ir padeda valdyti namų įrenginius, bet savo esybe kol kas labiau primena prietaisus, nei tikrus…

  • Technologijų naujienos

    Seimo Ateities komiteto pranešimas: „Dirbtinio intelekto įkvėpta transformacija viešojo sektoriaus institucijose“

    2024 m. kovo 5 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai) Kovo 4 d. vykusiame Seimo Ateities komiteto Dirbtinio intelekto (DI) darbo grupės posėdyje,  dalyvaujant Kultūros ministerijos ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovams, buvo įvertintas DI vystymosi poveikis kultūros, švietimo ir mokslo srityse, be kitų, aptartas klausimas, kaip, sparčiai vystantis DI, kyla grėsmė prarasti mūsų kultūrinę tapatybę, šaknis ir lietuviškumą naujos technologijos skleidžiamose informacinėse erdvėse. Posėdyje konstatuota, kad Lietuvos švietimo ir mokslo sistema turi būti pasirengusi prisitaikyti prie šių naujų iššūkių – ne tik užtikrinant naujų technologijų priėmimą, bet ir sklandžią jų integraciją į mokymosi, kūrybos ir pažintinius procesus. Posėdyje taip pat…

  • Technologijų naujienos

    Ekspertas pataria, kaip valyti plokščiaekranį televizorių

    Kadangi naujausiuose televizoriuose įdiegtos pažangiausios technologijos, norint mėgautis išskirtine vaizdo kokybe, labai svarbu, kad ekranas būtų švarus. Kartais dulkės ir dėmės gadina vaizdo kokybę, todėl būtina nuolat valyti ekraną. Kaip tai atlikti tinkamai ir nesugadinant televizoriaus, aiškina „LG Electronics“ ekspertas Kiril Miliajev. Nuolatinė priežiūra, įskaitant valymą ir dulkių šluostymą, yra labai svarbi, norint užtikrinti optimalų televizoriaus veikimą daugelį metų. Susikaupusios dulkės gali turėti įtakos vaizdo kokybei ir bendram funkcionalumui, todėl labai svarbu išlaikyti nuolatinę valymo rutiną. Tinkamų medžiagų parinkimas Medžiagas televizoriui valyti reikia rinktis remiantis pateikta informacija. OLED arba skystųjų kristalų (LCD) LED televizorius rekomenduojama valyti su sausa, minkšta šluoste, pvz., pagaminta iš mikropluošto, ir nevalyti su šiurkščiomis medžiagomis, pvz.,…

  • Technologijų naujienos

    Dirbtinis intelektas. Kaip nuo jo apsisaugoti kūrėjams?

    Pastaraisiais metais kūrybinėse industrijose kilo rimtų neramumų dėl dirbtinio intelekto (DI) panaudojimo. Holivudą sukrėtė galingas aktorių ir scenaristų streikas, dėl kurio studijos buvo priverstos sustabdyti daugumos pagrindinių projektų įgyvendinimą. Tada kūrėjai sukilo dėl DI kuriamų jų vaizdo ir garso įrašų panaudojimo. Lietuvoje kūrybinių sričių atstovai taip pat vis dažniau neramiai kalba apie DI sukeliamas rizikas. Nors šiuo metu nei Lietuvos, nei Europos Sąjungos lygmeniu nėra jokio teisinio reguliavimo dėl tokių technologijų panaudojimo, yra teisinių priemonių, kurios gali padėti kūrėjams apsaugoti DI sugeneruotą atvaizdo panaudojimą, sako Julija Beldeninovienė, advokatų teisinės bendrijos COBALT patarėja. Anot J. Beldeninovienės, nors vaizdo ir garso klastočių (deepfake) technologijų panaudojimas nėra ir ateityje nebus draudžiamas, tačiau kūrėjai…

  • Technologijų naujienos

    Jolita Vaitkutė: internete reikia kritiškai vertinti kiekvieną žingsnį

    Kasmet minint Saugesnio interneto dieną kalbama apie tamsiąją interneto pusę, kurią ne vienas pamiršta paskendęs kompiuterio ar telefono ekrane. Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) kartu su partneriais Lietuvoje vykdanti „Saugesnio interneto“ projektą internete tykančias grėsmes perkėlė į meno kūrinį, kuris galėtų keliaudamas po Lietuvą visiems priminti apie galimus pavojus. Menininkė Jolita Vaitkutė sukūrė šviestuvą, vaizduojantį draugiško interneto simbolį – meškiuką. „Telefono ekranas yra pagrindinis vaikų ir paauglių langas į virtualią realybę, kuri dažnai pakeičia tikrą bendravimą. Tačiau virtualioje realybėje tykančios grėsmės persikelia ir į realų pasaulį. Dažnai glostomas telefono stikliukas sudužus tampa tikru pavojumi“, – sako menininkė. Ji sukūrė naivų, vaikišką, mėlyna ekrano spalvą šviečiantį meškiuką iš aštrių, suskilusių apsauginių telefono…

  • Technologijų naujienos

    „Google“ DI asistentas atsinaujino: ką gali „Gemini“ ir kuo jis pranašesnis už „ChatGPT“?

    „ChatGPT“ baigiant įsitvirtinti generatyvinio dirbtinio (DI) intelekto sinonimu, „Google“ į pažangiųjų asistentų lenktynes netikėtai grįžo su naujomis jėgomis. Vasarį paieškos milžinė savo įrankio pavadinimą pakeitė iš „Bard“ į „Gemini“ ir jį dar giliau integravo savo paslaugose. „Telia“ ekspertai atskleidžia, kokios naujovės slepiasi po pasikeitusia DI padėjėjo tapatybe ir kuo jis bus pranašesnis už savo konkurentus.  Bendrovės požiūris į „Gemini“ rodo, kad jai jis nėra tik vienas iš kelių dešimčių jos produktų. DI asistentu kiekvieną mėnesį jau naudojasi daugiau nei 300 milijonų vartotojų, o jų skaičių iki 2024 m. pabaigos tikimasi išauginti iki vieno milijardo. „Google“ vadovas yra ne kartą užsiminęs, kad DI robotai yra internetinės paieškos ateitis ir galiausiai pakeis…