Laisvalaikis

VDU Botanikos sode skleidžiasi pirmieji hortenzijų žiedai

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode Kaune jau pradeda žydėti gausi hortenzijų kolekcija. Įvairių spalvų, lapų ir žiedų formų, įdomių pavadinimų ir kilmės istorijų augalai žavi lankytojus: sode eksponuojama daugiau nei 130 skirtingų rūšių ir veislių pavyzdžių.

„Anksčiausiai pradėjo žydėti šviesiosios ir aukštosios hortenzijos, didžialapės hortenzijos ‘Semperflorens’, šviesiosios hortenzijos ‘Strong Annabelle’, ‘Pink Annabelle’ (Annabelle pavadinimas kilęs iš Anna miestelio pavadinimo, kur šios hortenzijos buvo atrastos, ir prancūziško žodžio „belle“, reiškiančio „gražu“), ‘Dardom’ arba ‘White Dome’, ‘Sheep Cloud’, ąžuolalapės hortenzijos ‘Snow Queen’ ir ‘Back Porch’, šluotelinės hortenzijos ‘Early Sensation’, ‘Wim‘s Red’, ‘Shikoku Flash’ veislės, kol kas dar nesulaukėme šiurkščiosios bei Hydrangea serrata hortenzijų veislių žiedų“, – apie itin gausios  kolekcijos pirmuosius žiedus pasakojo VDU Botanikos sodo Dendrologijos ir fitopatologijos mokslo sektoriaus mokslo darbuotoja dr. Asta Malakauskienė.

Anot dr. Astos Malakauskienės, iš šiomis dienomis pražydusių veislių išsiskiria rožinių žiedų savininkė, šviesiosios hortenzijos veislė ‘Pink Annabelle’ (sinonimas ‘Invincibelle Spirit’), išvesta 2010 m. Dr. Tom Ranney Šiaurės Karolinos valstijos universiteto Kalnų pomologinių augalų derliaus tyrimų centre. „Ši veislė patenka į pasaulyje labiausiai perkamų hortenzijų veislių dešimtuką. Įdomi ir šviesiosios hortenzijos veislė ‘Dardom’ (atrasta W. Kromhouto 1997 m. Belgijoje), pasižyminti baltais kupolo formos žiedynais. Būdingas šios hortenzijos bruožas – centrinėje dalyje vaisingi, o kraštuose sterilūs žiedai. Didžialapės hortenzijos veislės pavadinimas ‘Semperflorens’ (P. Zwijnenburg, Olandija 1980 m.) puikiai apibūdina šios veislės „žydėjimo elgesį“ – ji pradeda žydėti vėlai birželį ir žydi iki rugsėjo galo arba ilgiau, priklausomai nuo metų specifinių klimatinių sąlygų. Jos žiedai iš rožinės spalvos, gali pakisti į violetinę ir iš jos į dangiškai melsvą spalvą (kuo dirvožemis rūgštesnis, tuo spalva arčiau melsvos)“, – pasakojo VDU Botanikos sodo mokslo darbuotoja dr. A. Malakauskienė.

Ąžuolalapės hortenzijos ‘Snow Queen’ (sniego karalienės) veislės žiedynai panašūs į rūšies, tik juose daug daugiau vaisingų žiedų, o sterilūs žiedai – pilnaviduriai. „Veislės ‘Back Porch’ pavadinimas niekaip nesusijęs su Porsche automibiliu, o iš tikrųjų reiškia „vidinio kiemo veranda“. Kuomet įsigijome šią veislę Lietuvoje, ant etiketės buvo užrašas ‘Black Porch’. Tačiau tokiu pavadinimu ąžuolalapės hortenzijos veislė pasaulyje neegzistuoja. Apskritai, kai kurie ąžuolalapių hortenzijų veislių pavadinimai keisti, bet susiję su gerais jausmais ir prisiminimais: pavyzdžiui, su močiutės asociacija ir arbatėlės gėrimu verandoje (‘Back Porch’), raudonomis šlepetėmis (‘Ruby Slippers’), jaukumu ir harmonija (‘Harmony’). ‘Shikoku Flash’ veislė yra vienintelė margalapė iš šluotelinių hortenzijų mūsų kolekcijoje (kolekcijoje eksponuojama keletas įdomių didžialapių ir laipiojančių hortenzijų margalapių veislių, tačiau jos dar nežydi)“, – teigė dr. A. Malakauskienė.

Kadangi šiais metais periodiškai stipriai palyja, ekspozicijoje augalai atrodo stirpūs ir sveiki, sukrovę gausius žiedynus. Hortenzijų žydėjimas dar tik prasideda, bet esant šiltiems ir lietingiems orams procesas greitai įsibėgės ir jau greitai galėsime džiaugtis šiek tiek vėliau pražystančiomis veislėmis.

Pranešimą paskelbė: Indrė Sekevičienė, VDU Kauno botanikos sodas

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą