Statant namą, pamatų pasirinkimas būna pirmoji rimčiausia užduotis. Galbūt net rimčiausia, nes nuo to, kokius pamatus pasirinksite priklauso viso namo stabilumas. Vieni populiariausių pamatų Lietuvoje yra juostiniai pamatai, todėl šiandien kiek daugiau pakalbėsime apie jų ypatumus, savybes ir įrengimą.
Dvi juostinių pamatų rūšys
Juostiniai pamatai skiriami į dvi rūšis – monolitinius ir surenkamus (blokinius). Jie skiriasi savo įrengimo būdu. Monolitiniai yra vientisi, liejami iš monolito. Tuo blokiniai yra mūrijami iš specialių blokelių skirtų pamatams. Pamatų blokeliai dažniausiai būna gaminami iš betono, tačiau gana dažnai naudojami ir keramzitiniai pamatų blokeliai. Pamatų blokai gali būti įvairiausių specifikacijų, tad statybos variacijų tikrai nemažai. Vienintelė blokelius vienijanti savybė – su jais darbais vyksta greičiau.
Kokie juostiniai pamatai bus montuojami konkrečiam namui, sprendžiama pagal lankantį gruntą. Jei gruntas nėra visiškai stabilus, yra galimybė, jog jis plėsis, vietovė yra molinga, yra žemės slinkimo galimybė, tuomet rekomenduojama lieti monolitinius pamatus. Taip pat šis variantas geriausias statant didesnį namą, kurio sienos bus pakankamai sunkios ir masyvios. Tuo tarpu jei gruntas sklypo vietoje pasižymi nepriekaištingomis savybėmis, o statomas namas yra karkasinis, tuomet pilnai užtenka blokinių pamatų. Beje, svarbu pažymėti, jog monolitiniai pamatai yra brangesni ir jų liejimas trunka ilgiau nei blokinių įrengimas.
Idealiausi įrengiant rūsį
Jei name norima įrengti rūsį, tuomet ekonomiškai patraukliausias pamatų tipas yra būtent juostiniai pamatai. Įrengiant rūsį didelis dėmesys kreipiamas į gruntinių vandenų aukštį, nes tai yra kriterijus renkantis kokį pamatų tipą pasirinkti. Jeigu gruntiniai vandenys yra rūsio grindų lygyje ar aukščiau, tuomet svarbiausias kriterijus hidroizoliacija. Ji liejant monolitinius pamatus galima naudoti hidrobetoną, specialų betoną turintį hidroizoliacinių savybių. Tuomet nereikia papildomų hidroizoliacijos medžiagų ir taip yra sutaupoma daugiau nei įrengiant blokinius pamatus.
Liejami žemiau įšalo zonos
Juostiniai pamatai liejami žemiau įšalo zonos, tam kad remtųsi į tvirtą gruntą ir įšalo nebūtų kilnojami. Lietuvos klimate įšalo zona yra apie 1,20 m, tad standartiškai pamatai liejami iki 1,50 m gylio. Žinoma, gylis gali būti ir kitoks, priklausomai nuo tos vietovės reljefo ir grunto savybių.